Yokuşta otobüs omuzlamak

-Üstadım, hayırdır, ilanlara dalıp gitmişsiniz?

-Yaa, evet. Bazı gazetelerde tam sayfa yayınlanan ilanı inceliyordum da…

-Nedir manası sizce?

-Manasını imzacı kuruluşlara sormak daha doğru olur, niçin ihtiyaç duyuldu, zamanlamasının bir anlamı var mı, ayrıca kime hitab ediyor, niçin her gazeteye yayınlanmadı; bu hususları kendimce tezekkür edip duruyorum.

-Tezekkür edecek ne var ki hocam, ben okudum; Yazanın eline sağlık, güzel bir metin kaleme almışlar. Efradını cami, ağyarını mani…

-Maşallah Çekirge, seni dinleyelim o halde!

-Estağfurullah hocam, konu 28 Şubat’la ilgili; “Bin yıl sürecek denmişti” başlığından anlıyoruz ki 28 Şubat süreci kasdediliyor, “Bitti çok şükür” deniliyor, 11 yıl sabır ve metanet gösterdik, bu günleri de gördük deniliyor. Ben de aynı fikirdeyim şahsen, “Sandık ve milli irade güç kazandı” deniliyor.

-O kadarını okuyan herkes anlıyor zaten Çekirge; daha başka ne diyor?

-Ha, sondaki paragraf ilginç. Aynen okuyorum: “Bin yıl sürmesi beklenen bu projeyi (yani 28 Şubat sürecini) sabır ve metanetle boşa çıkaranlara şükranlarımızı ifade ediyor, bu mücadelenin şahidi olduğumuz kadar, gelecekte de destekçisi ve duacısı olacağımızı ilan ediyoruz” denilmiş.

-Kim diyor Çekirge, cümlenin sahibi kim?

-Milli İrade Platformu yazıyor altta, 90 küsur kuruluş; sivil toplum örgütleri, aralarında MÜSİAD’dan tut Hak-İş’e, hatta Türkiye Yazarlar Birliği’ne kadar pek çok STK’nın imzası var.

-Sen gençsin ben çoğunun amblemini yakın gözlüklerimle bile iki saattir sökmeye çalışıyorum, hâlâ okuyamadığım şeyler var Çekirge; keşke biraz daha büyük bastırsalardı logoları. Benim dikkatimi çeken şey, içlerinden çoğunun adını ilk defa duyuyor olmamdı.

-O da mı kusur şimdi hocam?

-Değil tabii, hatta bunca STK’nın, aşikarane hükümeti destekleme ilanı yayınlamasında da beis yok.

-Beis nerede peki?

-Beis demeyelim de şöyle bir şey; sanki birileri, yokuşta darlanan otobüsün yolcularına, “Haydi arkadaşlar, şu otobüse bir omuz atalım; buraya kadar sizi buraya o getirdi, şimdi ilk defa onu biraz iteklememiz gerekiyor” yollu bir ricada bulunmuş hissi uyandı bende. Nasıl derler, biraz içim ezildi sanki…

-Niyeküne üstadım, neticede bizim solcular da sık sık yaparlar böyle çok imzalı bildiri gösterilerini…

-Ah Çekirge, solcular bugüne kadar hep muhalif duruş gösterdiler, bir şeylere karşı çıktıkları için edaları hep tabii göründü. Hükümet destekleyen STK’lar manzarasında iç ezici bir tat var. Şimdi sorarım sana, bu bildirinin varlık sebebi tabii görünüyor mu?

-Bilmem, hiç düşünmedim.

-Ben onu düşünüyorum işte; sonuçta bu ilan bana bir güç gösterisinden ziyade, zaafiyet alameti gibi geldi; vücut dili onu gösteriyor. Üstelik bu listede yer alması gerektiği halde nedense dışarıda kalmış kuruluşlar da bahsedilebilir. Nerede onlar Çekirge?

-Ne bileyim hocam, o da hiç aklıma gelmedi!

-Onu da düşünüp duruyorum iki saatten beri; metin, bu haliyle hükümete sadakat bildirgesi gibi duruyor. Muhafazakar camianın bir kısmı var burada, ötekilere teklif edilmiş de çekinmişler mi, yoksa hiç haberleri bile olmamış mı?

-Haberleri olsa durum değişir miydi?

-En azından bu anlamı çıkarmazdım ben, bana kalsa böyle şeylere gerek yok Çekirge. Hele hele araya, “Türkiye’nin her meselesi kendi mecrasında tartışılmalı, gayrımeşru zeminlere çekilmemelidir” gibi imalı mesajlar koymaya hiç gerek yoktu!

-Olmamış diyorsunuz yani?

-Öyle demiyorum, El hayru fi ma vakıa diyorum, yani, “Olan her şeyde bir hayır vardır” diyorum. Hayr olur inşallah! [email protected]


Kaynak (Arşiv)