Melihat Gülses'ten şâhâne bir 'nev eser'

Çarşamba gecesi Melihat Gülses, CRR'de bir konser verdi. Yağışlı ve soğuk havada salona kadar gelip lebâleb dolduranlar müstesna bir gece yaşadılar ve çok iyi hazırlanmış bir konser dinlediler. Melihat Gülses, icrâsıyla Türk musikisinin yaşayan en iyi seslerden biri olduğunu bir kere daha gösterdi.

Konser, "Neveser" teması ve nüktesi üzerine biçimlendirilmişti. İlk bölümdeki on parça, hanım bestekârlarımızdan Neveser Kökdeş'in hâtırasına onun eserlerinden seçilmişti. İkinci kısımda bir kelime oyunu ile "nev eser", yani konser ve albümlerde pek yer verilmeyen, az çalınan, az dinlenen fantezi besteler dinledik.

Melihat Gülses, Türk musikisinin "Panteon"undaki yerini daha şimdiden sağlamlaştırmış bir marka isim. Nezih icrâsı, musikiye vukufu ve sanatına gösterdiği titizlik ve sadakatin karşılığını alıyor. Konserin dikkat çekici tarafı, saz heyetinin gerçek bir "orkestra" gibi çalmasıydı ki buna pek alışık sayılmayız. İyi müzisyenlerden parlak icralar dinledik. Sanat yönetmeni Necip Gülses'in ilgilendiğini tahmin ettiğim bazı düzenlemeler hem emek mahsulü hem fevkalade başarılıydı. Bu arada konserde başta Melihat Hanım olmak üzere, eşi Necip, kızı Neva (kemençeci) ve iki esere refakat eden erkek kardeşi ile Gülses'lerin çok sevimli bir sanatçı aile portresi çizdiğini de ilave etmemiz gerekiyor.

İstanbul çarşamba gecesi müstesna bir gece yaşadı; Türk musikisinin akıllı ve güçlü yorumcuların eliyle yeni zamanlarda dimdik ayakta durduğuna şahit olmak çok güzeldi. Bu sanat hadisesine emeği geçen herkese şükranlarımızı duyurmalıyız ki, daha güzelini başarmak için yüreklerinde şevk bulabilsinler. Her unsuruyla mükemmel konserin eleştirilecek tek kısmı ise, ilk bölümde arka planda gösterilen video ve slaytlardı; doğrusu her şeyin 1. sınıf cereyan ettiği bu konsere yakışmadı, ama "nazarlık" diye hoş gördük.


Kaynak (Arşiv)