Harikasınız arkadaşlar (Rumuz: A.T.A)

İzninizle size birkaç şey sormak istiyorum: Acaba 270 kiloluk top mermisini kaldıran Seyit Onbaşı forklift mi, kullanmıştır kriko mu?

Peygamberimiz'in Hz. Aişe ile koşu yarışı yaptığı yalan mıdır? Peki aşağıdaki hadis yalan mıdır? "Ok yarışı yapın, vücutça sertleşin, yalınayak yürüyün." (Mecmeu'z-Zevâid, 5/136) Amerikalıların ya da Nazilerin üstün ırk geliştirmek uğruna en iyi sporcuları çiftleştirdiğini daha önce hiç duymadınız mı? Öyle ya ne gerek var ki spor yapmaya hiç kimse spor yapmasın, vücutları geliştirmesin. Türk genleri de gelişmesin zaten. Hımbıl tembel bastı bacak bir halk olsun size göre değil mi? Allah korusun bir savaş zamanında da koşamayan, yüzemeyen bir ırkımız olsun.

Milyonların okuduğu bir gazetede yazar olmuşsunuz, Türk milletine verdiğiniz öğütlere bakın, yazık. (Rumuz: FÇ)

*

Yazınızı okudum maalesef, ancak böyle bir yazıyı nasıl kaleme aldığınızı halen anlayamıyorum. Olimpiyatlar hakkında bu kadar sığ bir yazı ile karşılaştığım için büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Belki de bu tarzdaki düşünce yapısı yüzünden olimpiyatlarda iyi bir başarıya sahip olamadık hiçbir zaman. Olimpiyat statlarında milli marşımızı dinleyemedik. Hem psikolojik, hem fiziksel olarak daha sağlıklı bireyler olunmasında büyük bir etkiye sahip olan spor için yaptığınız değerlendirmeler için böyle düşünen bir yazar ve gazete nasıl olabilir demekten kendimi alamadım. Diğer taraftan yazınızda bahsettiğiniz şekilde "at beslemek" diye bir spor dalı bulunmamakta. At beslemeyi spor dalı olarak kaleme almanız bizi derinden etkiledi. Tekrardan üzüntülerimi bildirir, daha mantıklı eleştirel yazılar beklerim. (Rumuz: Cİ)

*

...Yazınızı paylaşan bir arkadaşım sizi "İnsanları bu tip sporlardan uzaklaştırarak kendi içlerine kapanmalarına teşvik edici, 'aman ne gerek var' felsefesini insanlara empoze etmeye çalışan hatta daha bayağı bir tabirle gericilik kelimesiyle özetlenebilecek düşünce ve yaklaşımları insanlara aşılamaya çalışan bir yazar" olarak addetmiş. Yazınızın tamamını okuduktan sonra ilk kısımların gayet yerinde tespitler olduğunu lakin olayı örneklemeye başladığınızda sanki biraz gereksiz abartıların olduğunu düşündüm. Fakat arkadaşıma bu konu hakkında bir geri dönüşüm yapamadım. Çünkü yazınızda ne kadar ciddi ne kadar ironi sanatını kullandığınız yeterince anlaşılır değildi. Bu postayı atmadaki başlıca sebebim sizin bu yazıda ne kadar ciddi olduğunuzu sormak, ardından size bu şekilde bir yaklaşımla bakan eleştiricilere vereceğiniz kısa bir cevabı merak etmemdir. (Rumuz: FÖ)

*

Olimpiyatı "bazı spor" dallarını çok doğru eleştirdiğinizi, ancak yazının devamında sporu ve insan hayatına olumlu etkilerini yanlış şekilde kötülediğinizi düşünüyorum. Spor yapmayan aynı yaşlardaki insanların çoğu hastanelerde sürünüyor. İnsan bedeni hareket etmek, özellikle de yürümek üzere yaratılmış. Doğrusunu Allah bilir ancak benim tahminime göre, Efendimiz günümüzde yaşasaydı elinden geldikçe otobüse binmez, gideceği yere ya yürürdü ya da bisikletle giderdi. Yazınızın amacı aştığını ve sporu genç zihinlerde kötü bir imaja hapsettiğini düşünüyorum. Yazınızdan memnun kalmadım. (Rumuz: AÖ)

*

Olimpiyatlar ile ilgili söylenecek çok şey var da, nokta-i nazarınızda itiraz edilecek pek çok yer olabileceğini düşünüyorum. En azından "fayda" açısından ele alındığında hayatta pek çok şey anlamsızlaşabilir. Olimpiyat çok sorunlu bir kurum ve bu konuda okuduğum bir kitabı hatırlatmak isterim. Adam Şenel'in editörlüğünü yaptığı Olimpiyatların Kara Tarihi isimli bir kitap var. Bayağı ciddi eleştiriler var orada. Olimpiyatların tarihsel alt yapısı da pek temiz değilmiş. Onu okuduktan ve de spor her dalında farmakolojik desteğin olmazsa olmaz olduğunu anladıktan sonra olimpiyat heyecanı benim için zaten bitmişti. (Rumuz: SY)

*

Futbol da mantıksız bir spordur ama ona değinmemişsiniz çünkü gelecek tepkileri biliyorsunuz. Üstü kapalı kimse spor yapmasın, göbekli, hazırcı, sadece ders çalışan tembel bir nesil yetişsin istiyorsunuz. (Rumuz: SA)

*

Hayatımda bu kadar kötü, bu kadar anlamsız ve içi boş yazı görmedim... Daha önce bazı yazılarınızı okuyordum, ancak bu yazınız ile duvara tosladınız bence. Spor insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir, bir disiplindir, gençleri kötü alışkanlıklardan da korur. Müslümanlar için de çok gereklidir. Peygamberimiz (s.a.v) birçok spor branşlarını yapmıştır; koşmak, taş atmak, güreş, binicilik, yüzme... bir daha düşünün bence. (Rumuz: MBB)

Ciddi misiniz, espri mi yapıyorsunuz oruç mu vurdu da böyle bir yazı yazdınız anlayamadım :) Eğer ciddi olarak bu eleştirileri yaptıysanız ve bana bildirebilirseniz mailin devamını yazacağım. Not: Bu mail iftardan sonra 5 adet demli çay akabinde yazıldı. (Rumuz: HD)

*

Olimpik ruha karşı olmanızı anladım da tüm sporlara kaymanıza ne gerek vardı? Bu yazıyı sizin yazdığınıza inanasım gelmiyor. Bir Zaman yazarı olaylara bu kafayla böyle bakarsa işimiz çok zor vallahi. İyi o zaman sanat da bomboş bi uğraş, resim yapmak, müzik yapmak çok saçma insanlar 2 dk bakıp zevk alacak diye o kadar uğraşmanın ne manası var? At beslemek demişsiniz o saçmalığın dansikası o zaman; ata ne gerek var motosiklet veya bisiklet yeter çağımızda.

Bir doktor olarak spor yapmayı burda savunurdum size ama yazıyı okumama ihtimalinizin yüksekliğine inandığım için cevabınızı bekleyim. (Rumuz: MK)

*

Bir toplum bilimci olarak son yazınızı kasten ironik tarzda yazdığınızı düşünüyorum. (Rumuz: NŞ)

*

Allah size akıl fikir versin. Muhtemelen kızların başı açık, vücudu açık diyedir tüm bu söylemleriniz. Eski Yunan'daki adamlar bile sizin ilerinizde. Sizin fikriyatınızdaki adamların yönetimi altında olduğumuza göre de artık bu ülkede çocuk yapılıp yapılmayacağını tartışmak gerekmekte. (Rumuz: Olimpos)

*

Olimpiyat yarışmalarının zararları hakkında yazınızı şaşkınlıkla okudum. Sığ bir pencereden baktığınız olimpiyat yarışmalarının gereksiz olduğunu kanıtlamak için yarışılan spor branşların gerçek hayatta karşılığı olmadığını dile getirmişsiniz. Size sormak isterim; neden çocuklara sadece 4 işlemi öğretmiyoruz da türev integrali öğretiyoruz? Aynı ... gazetesinin şampiyon olan kızlarımızı sansürlediği gibi siz de derin düşüncelerinizle sansür uygulamaya çalışmışsınız bunu açıkça yapamadığınız için olimpiyatları ve spor branşlarının gereksiz olduğunu belirtmişsiniz. Son olarak tek spor olarak belirttiğiniz güreşin gerçek hayatta nerede kullanıldığını merak ettim? (Rumuz: TA)

*

Basit bir anlatımla koskoca olimpiyatların ne kadar boş-beleş bir iş olduğunu, gereksiz yere fazlaca büyütüldüğünü ustaca kaleme almışsınız. Hayret ve keyifle baştan sona kadar geldim. Lakin, son paragrafta kafamda bazı soru işaretleri belirdi. Güreş neden faydalı bir spor? Elbette faydalı olabilir, fakat onca olimpiyat branşını yere serdikten sonra güreş neden bir darbe almadı sizden? Ne farkı var herhangi başka bir dövüş sporundan? At beslemeye de "bu devirde araba var, ne gerek var ata" diyerekten bir çıkış yapılamaz mı? (Rumuz ÖS)

*

Harikasınız arkadaşlar! (Rumuz: A.T.A)


Kaynak (Arşiv)