Gece Amazon; gündüz Asena

-Aloo, saygılar Abuzittin abi, nasılsınız? -Oo günaydın bayan zehir hafiye; seni sormalı, nasıl gidiyor bakalım G. kızımız?

-Sayenizde iyidir değerli büyüğüm; enformasyon sağlam olunca yazılar da iyi oluyor tabii katkılarınızla...

-Aferin, aferin G. kızımız; bugünlerde büyük hizmetler yapıyorsun, ilerde tarih şeyedecektir bunları, nasıl derler, sen bilirsin?..

-Yazacaktır demek istediniz galiba?..

-Evet yazıp şeydecektir. Zaten bir Emin kaldı bir de sen şu satılmış basında, aferin, aferin; nasıl, gazetende rahat mısın?

-Valla pek uğramıyorum Abuzittin abi; uğrayınca da adam yerine koymuyorlar ama bunların çoğu liboş zaten, bilirsiniz değerli büyüğüm!

-İyi çocuklardır, ben söylerim Serdar'a, sen iyi geçinmeye bak; şurada ülkeyi şöyle evire çevire kurtarmaya pek bir şey kalmadı zaten.

-Abi, bu 367 numarası müthişti; ben bile hâlâ anlayamadım valla neler döndüğünü o gece....

-G. kızım, telefon diye bir icat var biliyorsun; kim icat etmişti sahi telefonu, sen bilirsin böyle lüzumsuz zımbırtıları?

-Graham Belli mi kasdettiniz sayın büyüğüm?

-Hah, işte o herif; garanti cennetlik bak ben sana söyleyim; adama bir telefon açıyorsun, yarım dakka konuşuyorsun herifin kimyası değişiyor. Sahi bu kimyası değişiyor lâfını ilk kim etmişti, sen bilirsin kız?

-Hatırlayamadım değerli büyüğüm,

-Boşver, önemli bir halt değildi zaten; ha, gazetedekilerle iyi geçin; zaten mırın kırın ediyorlar.

-Ama sayın büyüğüm, zaten verdikleri üç otuz kuruş para!..

-Böyle söyleme G. kızım, vatan hizmetinde üç beş kuruşun lafı mı olur; biraz daha dayan, hükümeti çatırdattık, yıkmak üzereyiz. Ulusal bir savaşım veriyoruz biliyorsun her cephede aslanlar gibi...

-Sahi Abuzittin abi, yarınki yazım hakkında düşünüyorum da, acaba ne yazsam diye şeyaparken bi abimi arayayım dedim.

-Valla yaz bi şeyler işte G'ciğim; iyi gidiyorsun. Seni çok takdir ediyoruz.

-Anahtar kavram olarak neyi seçeyim dersiniz bugün mesela?

-İşini sana mı öğreteceğiz kızım; dedikodu bol zaten bugünlerde, araya F tipi cemaat, AB köpekleri, iktidarın çanak yalayıcıları filan gibi laflar karıştır, al sana yazı...

-Şey de diyeyim mi; meselâ "eeyy okur, bağırın biraz, sesiniz duyulmuyorr!.."

-Hı hı , öyle şeyler yaz. Sonra Ermenilerden, Sorosçulardan, Tarikatçılardan bahset. Uyanık halkımız yakında sizi kulağınızdan tavana asacaktır felan diye imâlarda bulun!

-Onu daha geçen gün yazmıştım ama abi?

-Olsun kız, yine yaz, iyi oluyor; bunlar zaten Barzani'yle iş tutuyorlar dersin; yakında açıklayacağım dersin, yorumu sana bırakıyorum canım okurum dersin. Klasik numaralarından attır işte bir şeyler....

-Bölücüler filan da diyeyim, sahi bunlar bölücü hakkaten değil mi Abuzittin abi?

-Hem nasıııl? Abooov! Üstelik komünistler. Ama komünist deme; çünkü bu lafın pek sürümü kalmadı! Şeriatçılarrr de mesela, gargaraya getir, hükümet İmralı'dan talimat alıyor filan şeyap...

-Ama abi, onu kimse yemez, başka bir şey desek...

-Yerler kızım yerler; psikolojik harekhatın temel prensiplerinden haberin yok mu senin; kitabını yazmışım bunun ben. Bunlara çeşitli açılardan vurup şaşkına çevireceksin!

-Peki Abuzittin abi, bir adama hem Sabetaycı, hem Komünist, hem Şeriatçı, hem Fethullahçı, aynı zamanda Çevreci, İran ajanı, Pekakalı, Rum dönmesi ve Talibancı diyebilir miyim meselâ?

-Yahu ne anlatıyorum burada ben; elbette diyebilirsin; maksat milletin kafası karışsın. Tilki tilkiliğini isbat edene kadaarrr...

-Post elden gider değil mi Abuzittin abi?

-Süper akıllı bir kızsın sen G'ciğim; seni bunun için takdir ediyoruz buralarda. Mesajı hemen kavrıyorsun.

-Yalnız abi, geçen gün hatırlarsın, mütekait zabitler cemiyetinin bildirisini yayınlamıştım ya hani, o yazıdan ötürü bazı davalar açılıyormuş hakkımda, suç duyuruları filan; ilerde başım ağrımaz değil mi?

-Bak bak bak; bir Asenaya yakışıyor mu böyle tırsak laflar; açsınlar kızım, ne geçecek ellerine? Ne diyorum sana beni iyi dinle, Türkiye'nin yakın geleceği parlak; gidici bunlar gidici...

-Yani diyorum, şu hedef gösterdiğim adamlardan birinin başına bir şey gelirse sorumlu olmam değil mi?

-Gülerciğim, cici kızım, Amazonum, modern Asenam benim. Tırsmak yok; ardında kim var? Ben varım, dostlarım var, bütün bir Kuvayı milliyeyi moderniyye hareketi var. Yalnız değilsin yavrum; çekinme. Kara Fatma'lar, Nene Hatun'lar, Rus'tan, Yunan'dan, Rum'dan, Ermeni'den çekindiler mi?

-Ama!

-Aması maması yok; bunlar Moskoftan daha adi, Ermeni çetecilerinden daha mel'un, işbirlikçi herifler şekerim. Böyle düşüneceksin. Bunlar Ali Kemal taslakları, Said Molla müsveddeleri. Ne oldu Ali Kemal'e, bir kahraman çıktı Sakallı Nurettin Paşa diye, astı bunu Adapazarı'nda güpegündüz...

-Ama sonradan Sakallı Nurettin'in başına neler geldiğini biliyoruz.

-Ne, nerden biliyorsun sen bakayım bunları?

-Nutuk'ta yazıyor bunlar Abuzittin abi, her gün yatmadan önce okumaz mısın sen Nutuk'u?

-Kızım okumaz olur muyum, okurum tabii; ben seni imtihan etmek için sormuştum. Aferin kız, takdir ettim vallahi.

-O sizin büyüklüğünüz efendim, mahcub ediyorsunuz.

-Neyse, öteki hattan arıyorlar; sen devam et, aferin, Amazonum benim. Çok yakında ha, unutma!..


Kaynak (Arşiv)